Kategória: Hírek
Öt éves a YouTube!
Tegnap ünnepelte ötödik születésnapját a YouTube, melyről a hivatalos blog egy rövid bejegyzést is publikált. A cikk keretében még néhány friss statisztikai morzsát is megosztottak velünk. Így most már tudjuk, hogy naponta több, mint 2 milliárd (2,000,000,000) videóletöltést kell kiszolgálnia a rendszernek, ami közel duplája a három vezető amerikai televízió társaság nézettsége főműsoridőkben együttvéve. Továbbá azt is elárulták, hogy minden egyes percben 24 órányi felvételt töltenek fel a felhasználók a YouTube szervereire.

Azt gondolom, hogy a fenti számok hallatán mindenkinek eszébe jutnak olyan kérdések, minthogy:
- Mekkora erőforrásokra lehet szüksége a YouTube-nak a szolgáltatás zökkenőmentes üzemeltetéséhez?
- Mikor veszi át az internetes televíziózás a vezető szerepet végérvenyesen a hagyományos televíziózástól?
Bár az első kérdésre a Google pontosan tudja a választ, a kívülállók legalább olyan gyakran boncolgatják, mint a második felvetést. Ha nekem jósolnom kellene az utóbbival kapcsolatban, akkor én még legfeljebb öt évet adnék a hagyományos televíziózásnak és a műsoros adathordozóknak egyaránt.
Hozzászólás: » 2 « • Írta: Péter (2010/05/17 16:18)
CIB Bank Országos E-Kereskedelmi Szakmai Nap Roadshow Budapest
A SzEK csütörtökön tartja meg e-kereskedelmi roadshow-ját Budapesten, amin minden online áruház tulajdonosnak részt kell vennie! Az előadók közül külön kiemelném Kis Gergelyt, aki a legfrisebb e-kereskedelmi statisztikákról, trendekről fog mesélni, valamint Starcz Ákost a Bookline vezérigazgatóját, aki SMO-ról tart majd nekünk előadást. Természetesen a többi előadót is érdemes végighallgatni, hiszen a rendezvényen való részvétel díjmentes.
Itt a lehetőség, hogy közelebbről is megismerd azokat az embereket, akikkel szinergiára lépve tovább erősíthetitek egymás piaci pozícióját!
Időpont: 2010. április 22. (csütörtök)
Helyszín: Budapesti Gazdasági Főiskola – Külkereskedelmi Kar, 1165 Budapest, Diósy Lajos utca 22-24., Az I. emeleti klubterem.
Hozzászólás: » 0 « • Írta: Péter (2010/04/20 19:27)
iWiW: A szolgáltatás jelenleg nem elérhető.
Ma először történt meg velem oly sok év után, hogy fontos és sürgős üzenetet vártam az iWiW-es postafiókomba, de a címben idézett jelmondat fogadott. 🙁 Sose gondoltam volna, hogy idáig jutok … 🙂
Frissítés! Ma sem elérhető a szolgáltatás … (2010. április 14. 13:23)
Hozzászólás: » 5 « • Írta: Péter (2010/04/12 18:32)
Új megjelenést kapott a Google képkeresője
Amikor az előbbi bejegyzésemhez kerestem az Adobe emblémáját, akkor tűnt fel, hogy az images.google.com oldal új köntöst kapott. Mivel én a Google-t angol nyelvbeállításokkal használom, ezért rögtön megnyitottam az images.google.hu-t is, de ott még a régi látvány fogadott. Túl sok különbség nincs a két megjelenés között, de az új számomra mégis sokkal átláthatóbb és modernebb hatást kelt. A Google logo is derűsebb színekben pompázik, és ami számomra meglepő, hogy a menüből és találati listából is elhagyták a már megszokott hivatkozásokat kiemelő aláhúzást.
Új Megjelenés
Régi Megjelenés
Új Logo

Régi Logo

Hozzászólás: » 1 « • Írta: Péter (2010/03/28 21:25)
Hamarosan érkezik az Adobe Creative Suite 5!
Az óra ketyeg, és ennek a bejegyzésnek az írásakor már csak 14 nap és 20 óra van hátra a termékcsomag megjelenéséig. (cs5launch.adobe.com) Sajnos, az újdonságok listáját még nem tették hivatalos formában elérhetővé, így az üzenetektől susnyás Twitter csatornákon kell bogarászni. 🙁 (Ez valószínűleg a termékbevezetési kampánynak tudható be …)
Én személy szerint az Dreamweaver-t és a Fireworks-öt várom a legjobban, mert ezeket használom nap, mint nap már több éve. Bár fejlesztés során a Dreamweavernek szigorúan csak a Code nézetében kódolok, az utóbbi időben már egyre erőteljesebben érzem az alkalmazás korlátait és az idő vasfogát. Remélem, hogy összeszedték magukat az Adobe fejlesztői, mert a Notepad++ itt-ott már maga mögé utasította a Dreamweavert.
Hozzászólás: » 0 « • Írta: Péter (2010/03/28 20:58)
Óvatosan utalj Romániába!
Az alábbi üzenetet ma kaptam az egyik banktól (egyelőre csak az OTP-től). Sajnos, a szankció okait nem ismerem, ezért kommentár nélkül közlöm, de kíváncsian várom a magyarázatot!
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton szeretnénk felhívni szíves figyelmét, hogy Romániába csak úgy adható meg nemzetközi átutalási megbízás, ha az utalandó devizanem megegyezik a kedvezményezett nemzetközi bankszámlájának (IBAN) devizanemével. (Pl. RON kizárólag RON-ban vezetett számlaszámra utalható, EUR csak EUR-ban vezetett számlaszámra, HUF csak HUF-ban vezetett számlaszámra indítható.) Ellenkező esetben a román bankok nem teljesítik a tételt és kb. 8.000,- Ft reklamációs költséget is felszámítanak.
A romániai nemzetközi bankszámlaszámok kapcsán a devizanem meghatározása nem egységes, ezért bankunk nem tudja ellenőrizni a devizanem és számlaszám közti összhangot. Ezért kérjük, hogy a kellemetlenségek megelőzése érdekében az ilyen típusú megbízás megadása előtt mindenképpen bizonyosodjanak meg az utalandó devizanem és a kedvezményezett nemzetközi bankszámlaszámának devizanem összhangjáról.
OTP Bank
Hozzászólás: » 0 « • Írta: Péter (2010/03/17 21:03)
MTV Tudásportál
Talán még nem késő bejelentenem, de II. helyezést értem el a Magyar Televízió és a Budapesti Corvinus Egyetem E-Business Kutatóközpontja által közösen meghírdetett pályázaton. (A szemfülesek még a Híradóban is láthattak bennünket.) A dobogósok jutalma (így az enyém is), hogy részt vehetnek egy oktatási tudásportál megtervezésében és megvalósításában. A következő hónapokban izgalmas projektmunkának nézek elébe a csapattal, melynek publikus és emlékezetes mérföldköveiről itt a Susnya Blogban is meg fogok emlékezni.
Bővebben …
Hozzászólás: » 4 « • Írta: Péter (2010/03/12 10:47)
Megérkezett a Mozilla Firefox 3.6!
Alig írtam meg az előző bejegyzésemet, már jelezte a böngészőm az frissen érkezett 3.6-os verziót. Rengeteg javítással, frissítéssel felvértezve és több, mint 30 ezer új témával várja a felhasználókat (már tudom is ki örül majd nagyon a Jégkorszakos témának ;)). Végre implementálták a készülő HTML 5 szabvány támogatását is! A lényeges részletekért olvassátok a Webisztán-t, vagy az összes specifikáció megismeréséhez a hivatalos portált.
Már nem emlékszem, hogy a 3.5.X verziók hogyan teljesítettek az Acid teszteken, de a 3.6-os verzió 94 pontot ért el nálam a 100-ból. (Egyes kiterjesztések és pluginok befolyásolhatják a böngésző maximálisan elérhető eredményét!)
Hozzászólás: » 2 « • Írta: Péter (2010/01/21 23:12)
A YouTube már támogatja a HTML 5-öt!
Tegnap tett közzé egy bejelentést hivatalos blogjában a YouTube, melyben röviden leírja a HTML 5 sztenderd támogatására és népszerűsítésére irányuló kezdeményezését. A TestTube oldalán ti is átállíthatjátok a YouTube-ot úgy, hogy a Flash alapú lejátszó helyett a böngészők natív médialejátszóját, vagyis a <video> taget használja a portál.
(Forrás: http://youtube-global.blogspot.com/2010/01/introducing-youtube-html5-supported.html)
A YouTube esetében a felvételek lejátszásához rendelkeznünk kell a H.264-es kódekkel, egyébként minden egyéb formátumhoz is szükséges, hogy elérhető legyen a kliens számítógépén a megfelelő kódek. Teljesen véletlenül sikerült is rátalálnom egy klipre, ami már kihasználja HTML 5 adta lehetőségeket, ezért készítettem gyorsan egy rövid összehasonlító tesztet. Megjegyzendő, hogy a Mozilla Firefox még nem támogatja ezt, csak a Google Chrome, Apple Safari és a Microsoft Internet Explorer telepített Chrome Frame-mel. Most pedig következzen két képkocka, melyeket a Google Chrome alól készítettem:
Shockwave Flash Verzió
Natív HTML Verzió
Tisztán látható, hogy a HTML 5-ös megoldás egyértelműen rosszabb képet kaptam, ami nem tudom, hogy a CoreAVC kódekemnek vagy az alacsonyabb minőségű forrásnak köszönhető. Azt viszont mindenképpen pozitív tapasztalatként könyvelem el, hogy míg a Flash lejátszó esetén a Shockwave Flash plugin ~36 MB memóriát allokált magának, addig a natív lejátszó csak plusz ~8 MB-ot.
Az újdonságtól belelkesedve megpróbáltam én is lejátszatni itthon néhány .mkv-t és .avi-t a HTML 5 alkalmazásával, de nem jártam szerencsével. Sajnos, nem volt még időm kideríteni, hogy miért nem sikerült egyiket sem, de az .avi esetén valószínűleg a kódek hiánya okozza a problémát. Ellenben az <audio> taggel hivatkozott .mp3 fájlok probléma mentesen funkcionáltak, erről egy rövid példát is mellékeltem:
HTML Kód:
<audio controls="controls" autobuffer="autobuffer" src="./sample.mp3">A böngésződ nem támogatja ezt a formátumot.</audio>
Ahogy azt már említettem a Mozilla Firefox jelen pillanatban még nem támogatja a fenti scriptet, ezért Google Chrome-mal tessék próbálkozni! Az érdeklődőbbek számára viszont készítettem egy képernyőképet a Mozilla Firefox natív médialejátszójáról is, amelyet már a 3.5.7-es verzióban is megtalálható:

Zárásként csak annyit jegyeznék meg, hogy a tegnapi bejelentéssel együtt a YouTube lejátszója kapott egy új mockupot, így például pontosan tudjuk “mennyi az annyi”, amikor választunk az adott videó elérhető felbontásai (360p, 480p, 720p, …) közül.
(A bejegyzésben szereplő képkockák a Josh Gabriel Presents Winter Kills – Deep Down (Official Video HQ) című felvételből származnak.)
Hozzászólás: » 2 « • Írta: Péter (2010/01/21 21:55)
Hallottál már a NetMiniszterelnök választásról?
Igen, tegnap megszületett a jelöltek listája, és az én elnökjelöltem, Horváth Dávid is szerepel közöttük! Aki még nem hallott volna a játékról, annak röviden csak annyit, hogy tegnap délelőttől már élesben elindult egy verseny, melyben a nevezők Magyarország internetes elnöki pozíciójára pályáznak. Az elnökök programjait a kettő és fél hónapon keresztül tartó kampány keretében hamarosan ti is megismerhetitek, addig viszont következzen néhány alapvető információ, amit minden érdeklődőnek ismernie kell!
A beküldött pályázatokat a tíz főből álló zsűri pontozta, melynek tagjai sorban a következők:
- Baló György
- Berényi Konrád
- Dévényi István
- Dobó Mátyás
- Dunder Krisztián
- Heltai Péter
- Gerényi Gábor
- Novák Péter
- Lakner Zoltán
- Mráz Ágoston
A továbbjutott elnökjelöltek száma szintén tíz fő, akik sorban a következők:
- Czesznak Mihály
- Faragó Mária
- Horváth Dávid
- Marosi Gergely
- Molnár Gyula
- Sarkadi-Nagy Márton
- Szabó Norbert Ádám
- Szám Dorottya
- Tresó Kálmán
- Varga Gergő Csaba
Hamarosan kemény munka veszi kezdetét, melynek egyes részleteiről, illetve a játékkal kapcsolatos érdekességekről továbbra is olvashattok, itt a Susnya Blog hasábjain!
Kíváncsian várom a versenytársak első lépéseit, és természetesen a teljes programjukat. Én, mint stáb tag, csak annyit üzennék nekik, hogy mindent bele, ugyanis Horváth Dávid lesz a NetMiniszterelnök, ha rajtam múlik! 😉






